Misja Mars Hope zasłużyła na swoją nazwę

Mars
Misja Hope ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich na Marsa obchodziła w tym tygodniu swoją pierwszą rocznicę, docierając na orbitę Marsa 9 lutego 2021 roku. historii jako pierwszej misji międzyplanetarnej kraju arabskiego.

Od czasu przybycia na Marsa sonda Hope wykonała 170 okrążeń Marsa, okrążając planetę co 55 godzin. Według oświadczenia wydanego przez ZEA, w tym czasie zgromadzono prawie 2 terabajty danych, w tym partie zdjęć Marsa wykonanych za pomocą aparatu Emirates Exploration Imager (EXI).

Niektóre z najważniejszych odkryć naukowych misji obejmują obserwacje chmur lodu wodnego uchwyconych 16 marca 2021 r. i przejętych nad regionem Arabia Terra. Chociaż na powierzchni Marsa prawie nie ma wody w stanie ciekłym, w atmosferze Marsa jest trochę pary wodnej, która może zamarzać w lód i tworzyć struktury chmur.

Kolejne zdjęcie zrobione przez kamerę EXI nad tym samym regionem Arabia Terra ukazywało chmury lodu wodnego tworzące naziemną mgłę w niektórych kraterach pokrywających powierzchnię Marsa, spowodowaną uderzeniami w odległej przeszłości. Duże wahania temperatury na powierzchni Marsa, która w nocy może być bardzo zimna, pozwalają na tworzenie się w kraterach mgieł wodnolodowych chmur, które rozpraszają się, gdy wschodzi słońce.

Marsjańska pogoda obserwowana z góry

Inne odkrycia z Hope odnoszą się do marsjańskiej pogody. Zrozumienie pogody na Marsie jest ważne dla planetologii i praktycznej potrzeby lądowania tam statków kosmicznych. Na przykład ilość pyłu w atmosferze może wpływać na lądowanie odkrywców, jak samolot Perseverance NASA lub przyszłe misje załogowe.

Obserwując z orbity, Hope był w stanie zaobserwować zmiany temperatury w marsjańskiej atmosferze za pomocą instrumentu Emirates w podczerwieni EMIRS, który obserwował ocieplenie i zmianę atmosfery. ponownie jego kamerę EXI, aby zobaczyć budynek podczas ogromnej burzy piaskowej na południowej półkuli Marsa 5 stycznia 2022 r. Ta burza piaskowa wpłynęła na dwie obecnie trwające misje na powierzchnię – łazik Perseverance NASA i łazik InSight wylądowały.

„7 stycznia 2022 r. burze te pojawiły się w marsjańskiej atmosferze, drastycznie redukując światło słoneczne docierające do zasilanego energią słoneczną InSight – zmuszając statek kosmiczny do przejścia w tryb tarczy. bezpieczne i zawieszające wszystkie funkcje, z wyjątkiem konieczności” – napisał ZEA. naukowcy. „Niebo było na tyle czyste 19 stycznia 2022 r., że InSight mógł wznowić normalne operacje. W miarę zbliżania się Marsa do wiosennego południa aktywność burzy pyłowej na ogół staje się bardziej intensywna, co prowadzi do wzrostu pyłu unoszącego się w powietrzu w atmosferze. Misja EMM będzie cennym narzędziem orbitalnym do rejestrowania lokalizacji i ewolucji burz pyłowych na całej planecie! »

Misja Emirates na Marsa / EXI

Powyżej widać kolejne przykładowe zdjęcie wykonane przez sondę Hope. To zdjęcie przedstawia widok Olympus Mons, najwyższego wulkanu w Układzie Słonecznym, zrobiony za pomocą instrumentu Emirates eXploration Imager (EXI) o 09:33 UTC 26 lutego z wysokości 13 007 km. Sonda Hope powinna działać jeszcze przez co najmniej rok, jeśli nie dłużej. Obecny oficjalny harmonogram sugeruje, że będzie on trwał do połowy 2023 r., z możliwością przedłużenia o rok marsjański (około dwóch lat ziemskich).

Dodaj komentarz